Net worth is calculated as total assets minus total liabilities. The client’s assets are $100,000 (savings) + $5,000 (bank accounts) = $105,000. The liabilities are $10,000 (loans). Thus, net worth = $105,000 - $10,000 = $95,000. The feedback from the document confirms:
"Net worth is calculated as the value of all of the client’s assets after subtracting outstanding loan and mortgage balances. In this example, the client has $100,000 + $5,000 = $105,000 in assets, and $10,000 in loans. Therefore, his net worth is $105,000 - $10,000 = $95,000."
[Reference: Chapter 1 – The Role of the Mutual Fund Sales RepresentativeLearning Domain: An Introduction to the Mutual Funds Marketplace, , , , ]
Contribute your Thoughts:
Chosen Answer:
This is a voting comment (?). You can switch to a simple comment. It is better to Upvote an existing comment if you don't have anything to add.
Submit