The standard variable cost of product A is $4 per unit and the standard selling price is $6.80 per unit.
During the latest period 1,200 units of product A were produced and sold, compared with a budget of 1,300 units.
The actual variable cost incurred was $4.90 per unit and the actual selling price was $6.50 per unit.
The sales volume contribution variance for the period was
Submit